Zastosowanie taśm modułowych w przemyśle spożywczym

Zastosowanie taśm modułowych w przemyśle spożywczym

Jednym z kluczowych elementów nowoczesnego przemysłu jest sprawny transport wewnętrzny. Płynne przemieszczanie się produktów pomiędzy kolejnymi etapami produkcji pozwala zachować wysoką wydajność, lepszą organizację pracy, a także poprawę efektywności. Szczególnie wymagającą pod tym względem branżą jest przemysł spożywczy – tutaj liczy się nie tylko płynność procesu, ale także odpowiednia jakość maszyn i tworzyw, które mogą mieć kontakt z żywnością. Jednym z istotnych elementów, ułatwiających przemieszczanie produktów pomiędzy kolejnymi etapami obróbki na linii produkcyjnej są taśmy modułowe. Dlaczego tak doskonale sprawdzają się w tej roli? Co sprawia, że tak świetnie nadają się do kontaktu z żywnością i spełniają wszelkie wymogi branży spożywczej? Te kwestie poruszymy w dzisiejszym artykule.


Dlaczego taśmy modułowe tak świetnie sprawdzają się w branży spożywczej?


W przemyśle spożywczym, gdzie elementy linii produkcyjnej mają kontakt z żywnością liczy się przede wszystkim zastosowanie bezpiecznych materiałów. Taśmy modularne dla przemysłu spożywczego powinny posiadać atesty dopuszczające je do bezpośredniego kontaktu z żywnością: EU i FDA. Moduły taśmy wykonane mogą być z różnych tworzyw – polipropylenu (PP), polietylenu (PE), acetalu (POM), lub innych materiałów na specjale zamówienia klientów. Zaletą taśm modułowych jest duża łatwość ich czyszczenia co umożliwia zachowanie higienicznej czystości zgodnej z wymogami procedur HACCP. Taśmy modułowe mają wytrzymałość temperaturową od -50°C do 200°C, dlatego mogą być wykorzystywane także w procesach obróbki, takich jak blanszowanie czy gotowanie i gotowanie na parze, mysie, suszenie oraz mrożenie.


Dzięki modułowej budowie taśmy, w przypadku uszkodzenia jednego z elementów możliwa jest szybka wymiana pojedynczego modułu. To znacznie skraca czas naprawy i minimalizuje przestoje, co w przemyśle spożywczym ma kluczowe znaczenie.


Gdzie taśmy modułowe znajdują swoje zastosowanie?


Taśmy modułowe stosuje się w przemyśle owocowo-warzywnym, mięsnym, drobiarskim, piekarniczym i innych. Takie rozwiązanie stosuje się w blanszownikach, myjkach, tunelach mrożących, na liniach przetwórstwa warzyw i owoców, a także w przypadku stołów akumulujących, elewatorów czy pasteryzatorów. Taśmy modułowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do transportu ogólnego przetworzonych już produktów.

Zastosowanie taśm modułowych w przemyśle spożywczym

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.OK